Miecz i Pastorał Online

Miecz i Pastorał Online

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

Ogłoszenie

UWAGA! Wersja testowa - dużo rzeczy nie ma ale będą jak sie okaże że wszytko działa. Nie zapomnij sie zarejestrować. Musisz być zalogowany! Goście nie maja prawa do pisania na forum. Przeczytaj najpierw informacje ogólne! Potem zapraszam do działu Rozgrywka. Goście mają możliwość pisania w dziale Poza grą.

#31 17-07-2008 21:40:15

MG

Mistrz Gry

Zarejestrowany: 23-02-2008
Posty: 207

Re: Nowe porządki

Wojewoda patrzy przez was przez dłuższy moment z poważną miną, ale w końcu twarz rozjaśnia mu uśmiech. Wstaję i wyciąga zza pieca pękaty gąsiorek Siwuchy i trzy kielichy. Zamaszystym gestem stawia wszytko na stole i napełnia naczynia.

- Ha! Król nie wierzył ale mówiłem, że zwycięży zdrowy rozsądek i opanowanie. Zaręczałem, że gdy chodzi o dobro Korony, o dobro kraju nieważna będzie dla was prywata. Wypijmy przed dalszą rozmową panowie.

Z lubością pociągacie aromatyczną i mocną siwuchę.

- Teraz podyskutujmy. Sprawa składu Rady Regencyjnej - zgadzam się, lepiej będzie przy nieparzystym składzie, niedopatrzenie. Kwestia dziedziczenia - król nie chce komplikować sprawy, poza tym - alternatywny zapis to zawsze niebezpieczeństwo dla dziedzica. Trudno ochronić dziecko lub młodzieńca. Stąd nie chcemy stwarzać pokus dla ewentualnych kandydatów.
Dalej - punkt 18. Nie da się inaczej. Ten zapis jest przede wszystkim dla Zakonu i innych sigmarskich monarchii. Nie możemy dać pretekstu nikomu. Co do prostych kmiotków - tym się nie przejmujmy. Prości nie zrozumieją o co toczy się gra. Zresztą nikt nie wypowiada wojny Kościołowi, nikt nie będzie szarżował na Grzegorza VII. Nie będziemy husytami. Wojna z Kościołem nie jest celem króla.
Kwestia pospolitego ruszenia. Wasi wasale nie mają obowiązku wystawiać wojska. Natomiast w przypadku wojny są zobowiązaniu służyć Koronie pomocą taką samą jaką służą wam. Popieram pomysł, że panowie posiadający mniej niż trzy wsie łączą się aby wystawić chorągiew ziemską.


Wojewoda przenosi wzrok na Kantera.
- Co do autonomii mości książę. Skończmy z tymi mrzonkami o niezależnym Śląsku. Doskonale wiecie, że to nie osiągalne. Śląsk jest zbyt ważny. Jak nie Korona to Czesi, jak nie Czesi to Niemcy. Śląsk jest i będzie województwem Korony. Ze wszelkimi tego prawami i konsekwencjami. Co do niezależności szlachty - król nie chce jej drastycznie ograniczać, to niepotrzebne i groźne. Na własnej ziemi możecie robić co chcecie pod jednym warunkiem - że nie godzi to w dobro państwa. Król nie chce podporządkować sobie szlachty ale nie może tez pozwolić na zbytnią samowolę. To była jedna z przyczyn upadku Cesarstwa, zbytnia samowola elektorów.

Zbiera się dłużej do następnej wypowiedzi.
- Co do robienia za plecami - mówi z niewyraźną miną - fakt nieładnie wyszło. Ale czemu się dziwić skoro wcześniej rzucaliście królowi kłody pod nogi. Reforma administracji królewskiej była i jest dla króla bardzo ważna. Nie chciał ryzykować sporu z wami na tym tle. Powiem tak - a mówię w imieniu króla - chodźmy ręką w rękę, potęga Korony to potęga Śląska. Zwycięstwa Korony są korzyścią dla was.

Patrzy na was z wyczekiwaniem.

Offline

 

#32 18-07-2008 15:29:44

Michal Pawlak

Nobilis

Zarejestrowany: 25-02-2008
Posty: 125

Re: Nowe porządki

Panie Adamie nie oszukujmy sie...jakie rzucanie kłód pod nogi...na rany Sigmara...Zostaliście wojewoda jak chciał król dzieki naszym głosom prawda??..poszlismy na Litwę jak chciał król...prawda nie poszło nam tak jak należy ale czy z winny naszej czy nieprzedstawienia całego zamiaru nam jak należy to inna sprawa..ale nic to. Nie rzucamy kłód królowi od czasu jak nas pokonał..Nie możecie zarzucić mi że sabotowałem Armię Południe którą współprowadziłem bo szliśmy od zwycięstwa do zwycięstwa przez cała wojnę z Imperium..Kto jak nie ja dowodził I Armia konną i wykonał co do joty rozkazy króla choć spowodowało to nienawiść do mnie całej północnej szlachty Imperium.. milknę po prostu król nie chciał nam zaufa i kropka i nie nam dopatrywać się Jego motywów..mogę mieć do niego żal ale nie zmienia to tego że będe mu służył z wszystkich sił bo Korona to ON...a ja powiem szczerze że wole być poddanym silnego wladcy niz takiego nicpotem który daje się wodzić za nos...


Si vis pacem, para bellum

Offline

 

#33 20-07-2008 18:27:32

Henryk Kanter

Książe

9667498
Zarejestrowany: 25-02-2008
Posty: 101

Re: Nowe porządki

Drogi wojewodo... koronny, ja nie mowię o niezależności Śląska, bo jak powiedziałeś jest to obecnie niemożliwe, mowię tylko o niebezpieczeństwach autokracji, o tym by w pewnej chwili szlachta nie zobaczyła w królu zamiast swego opiekuna i dobrodzieja wyzyskującego ich tyrana... a nikt z nas nie chciałby takiej sytuacji. Historia zna wiele takich przypadkow.
A przecież, w co zawsze szczerze wierzę, jest mozliwe porozumienie. Bolesław to silny i mądry Piast ijestem dumny że żyję w kraju gdzie rządzi, z łaski Sigmara, piastowska krew. Mówicie, że siła Korony to siła Śląska - racja, ale pamiętajmy że rowniez siła Śląska to siła Korony. Mimo husyckiej zawieruchy Śląsk to nadal siła ekonomiczna a także ważny geopolitycznie obszar

"Kłody pod nogi" hmm rzeczywiscie nie przypominam sobie zebym takowe rzucał za mojej bytności na Śląsku, jak stwierdził pan Pawlak król nam nie ufa i tyle, to przykre ale musimy się z tym pogodzić. Ale uznajmy, że wszystko jest w porządku, tabula rasa..
Wznoszę kielich z siwuchą i piję wespół z Ciołkiem i Pawlakiem

Moje zdanie jest takie: bedziemy szli ręka w rękę z królem Bolesławem, ale parę spraw bedzie u nas, na Śląsku wymagało regulacji. Wiem reformy sie nie cofnie a słowa "nieładnie wyszło" idealnie pasują do sytuacji. Ale nam zależy na dobrze Śląska, a co za tym idzie Korony, prawda? unoszę kielich do Ciołka

Offline

 

#34 27-07-2008 21:41:12

MG

Mistrz Gry

Zarejestrowany: 23-02-2008
Posty: 207

Re: Nowe porządki

Ciołek rozluźnia się, przypija kielichem w waszą stronę.
- Bene panowie. Teraz w takim razie trzeba uzgodnić termin sejmu. Może za dwa miesiące od dzisiaj? Zima co prawda będzie ale to mniejszy kłopot. Większym problemem może być Jan Birbstein. On nie poprzez uchwał na pewno. Oni Ziębicki. Ale o ile książę siła nie dysponuje na Sejmie to Birbstein może napsuć nam krwi, co więcej może przeciągnąć na swoją stronę Niemców. Z nimi nigdy nic nie wiadomo. Fakt - ustawy przepchniemy ale zależy nam w końcu na jak największej jednomyślności, no i żeby posłowi na Sejm Walny tez mówili jednym głosem. Radźmy zatem co zrobić z panem Janem. Jest już stary, prawie nad grobem stoi, jego śmierć byłaby pewnie stratą ale trzeba i taką okoliczność trzeba rozważyć.

Patrzy na was znacząco.

- Z drugiej strony jego nieszczęśliwa śmierć wzmocni Kościół i to wzmocni mocno. Może nawet za mocno. Zbyt silny biskup - ktokolwiek nim będzie to problem i dla mnie i dla Was. Zwłaszcza dla pana, panie Michale. W końcu w Grodzisku jest stolica biskupia. Pechowo nam się ten Birbstein układa, ani w tą, ani w drugą stronę. Może by z Birbsteinem negocjować, tylko ja mu, szczwanemu lisowi nie ufam. Jak sądzicie Panowie?

Offline

 

#35 27-07-2008 22:47:11

Michal Pawlak

Nobilis

Zarejestrowany: 25-02-2008
Posty: 125

Re: Nowe porządki

Wydaje mi sie panie Adamie że Sigmar nam mocno sprzyja...Otóż jadąc tutaj napotkaliśmy pan Jana pogwarzyliśmy, rożne batalie powspominaliśmy..uśmiecham sie zimno..i tak od słowa do słowa dowiedzieliśmy sie co nam potrzebne było.Birbstein jest w stanie poprzeć stanowisko jakie zaprezentujemy książę Henryk i ja..oczywiście nie za darmo ale cena wydaje sie rozsądną.A i jest sposób aby pewnym uczynić to ze nas poprze..


Si vis pacem, para bellum

Offline

 

#36 30-07-2008 15:06:56

Henryk Kanter

Książe

9667498
Zarejestrowany: 25-02-2008
Posty: 101

Re: Nowe porządki

Patrze sie na Ciołka
Zgadza się, trzeba brac pod rozwagę wszelkie mozliwosci, ale nie mowmy na razie o srodkach ostatecznych, wszak Sląsk to cywilizowana prowincja, nie musimy się od razu wszystkich szlachtować jak dziczyznę na Sigmarzeit. Sprawa zebrania quorum dla potrzebnych uchwał jest, powiedzmy, drugorzędna, najwazniejsze by Sejm się odbył i tresc uchwał była słuszna
Oprócz zmian prawnych naszego sysytemu, na ktorym wciąż spoczywa brzemię skostniałych przepisow cesarskich, rozumiem ze Sejm wystosuje także rezolucję o poparciu kandydata na biskupa śląskiego. Zresztą mam nadzieję, ze spotkamy się jeszcze przed Sejmem, chociażby w Oleśnicy

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plwszywki internet koszarawa Kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym